Lusopress je preparát z lékové skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi antihypertenziva. Účinnou látkou je sloučenina nitrendipin.

 

Princip: Nitrendipin má vliv na hladkou svalovinu cév a uvolňuje ji, čímž cévy rozšíří. Snižuje se tak cévní odpor a klesá krevní tlak.

 

 

Využití: Preparát je účinný v léčbě vysokého tlaku, velmi dobře se kombinuje s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů a některými diuretiky.

 

 

Dávkování: Záleží na doporučení předpisujícího lékaře, nicméně většinou podáváme 1 tabletu o síle 20 miligramů denně. Maximální dávka jsou dvě 20 miligramové tablety denně.

 

 

Nevýhody:

Preparát by se neměl podávat pacientům v akutním srdečním selhání a u některých významných chlopenních vad. Může způsobovat bolesti hlavy a typickým nežádoucím účinkem Lusopressu a jemu podobných léků jsou pak otoky dolních končetin. Při jejich objevení se musí dávka preparátu ponížit nebo zcela vysadit.

 

Předávkování lékem nebo při kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku se slabostí a možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů