Lunaldin je lék, který se využívá v léčbě bolesti. Jedná se o opiát, jehož účinnou složkou je sloučenina fentanyl.
 
Princip: Fentanyl je syntetické opioidní analgetikum (sloučenina užívaná jako lék proti bolesti), který působením na určité receptory v centrální nervové soustavě tlumí pocity bolesti.
 
 
Využití: Lunaldin má poměrně specifické využití. Užívá se v rámci terapie tzv. průlomové bolesti. Průlomová bolest znamená náhlé záchvaty silné bolesti, která se může objevit u pacientů již léčených standardními opiáty (obvykle z důvodu nádorových onemocnění). Lunaldin není užíván pravidelně, ale nárazově při záchvatu bolesti k jejímu rychlému utišení.
 
 
Podávání: Lunaldin smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Vyrábí se ve formě podjazykových (sublinguálních) tablet o síle 100-800 mikrogramů, které se rychle rozpouštějí v ústech. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře a konkrétní dávka je přísně individuální (1 a více tablet určité síly).
 
 
Nevýhody: Lunaldin má podobně jako ostatní opiátové preparáty řadu nežádoucích účinků zahrnujících nevolnost, zvracení, slabost, ospalost, zácpa, celkový útlum a bolesti břicha. Zřejmě nejzávažnějším možným vedlejším účinkem při předávkování je útlum dechového centra. Kombinace s dalšími tlumivými látkami nebo s alkoholem může mít nepředvídatelné účinky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů