Lomir je novější preparát z lékové skupiny blokátorů kalciových kanálů, které se řadí mezi antihypertenziva. Účinnou látkou je sloučenina isradipin.

 

Princip: Isradipin má efekt na hladkou svalovinu cév včetně svaloviny srdečních věnčitých tepen. Látka svalovinu uvolní, tím rozšíří průměr cév a sníží jejich odpor proudící krvi.

 

Využití: Lomir je účinný lék na vysoký tlak, velmi dobře se kombinuje s léky ze skupiny ACE-Inhibitorů a některými diuretiky.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předpisujícího lékaře, většinou podáváme dávku léku 2.5 miligramu dvakrát denně, aby se udržela účinná koncentrace léčiva v organizmu. Maximální denní dávka je 10 miligramů a neměla by se překračovat.

 

Nevýhody: Lomir má relativně malé nežádoucí účinky, někdy může vyvolat bolesti hlavyotoky dolních končetin, které po snížení dávky většinou vymizí. Přípravek se nepodává dětem a těhotným a kojícím ženám. Při předávkování lékem nebo v kombinaci s jinými léky na tlak může dojít k příliš velkému snížení krevního tlaku s možným kolapsem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů