Lisvy patří mezi kombinované preparáty hormonální antikoncepce. Jeho účinnými látkami jsou sloučeniny ethinylestradiol (patří mezi syntetické estrogeny) a gestoden (patří mezi syntetické gestageny).
 
Princip: Pravidelné uvolňování syntetického estrogenu a progesteronu do organizmu působí komplexně na snížení pravděpodobnosti početí. Uplatňuje se zejména vliv preparátu na zablokování ovulace a na změnu charakteru děložního sekretu, který zhoustne a stane se neprostupným pro spermie.
 
 
Využití: Základním důvodem užívání Lisvy je zabránění nechtěnému otěhotnění. Preparát může být předepsán i ženám s nepravidelnou menstruací, s bolestivou menstruací a při nadměrném menstruačním krvácení. Za vedlejší efekt se považuje i snížení rizika výskytu rakoviny vaječníků a rakoviny děložní sliznice.
 
 
Podávání: Lisvy existuje ve formě kožních náplastí, z nichž se účinné látky postupně uvolňují. Běžná dávka je 1 náplast 1x týdně aplikovaná vždy ve stejný den tři týdny po sobě. Každý čtvrtý týden se náplast nenalepuje a v této době se objeví menstruační krvácení. Aplikace přípravku bez doporučení lékaře je zakázána.
 
 
Nevýhody: Hormonální antikoncepce může mít celou řadu nevýhod a rizik, kterým je věnován tento článek. Z pohledu internisty je nejzávažnějším rizikem uživatelek hormonální antikoncepce nepochybně hluboká žilní trombóza a plicní embolie. Hormonální antikoncepce může být proto smrtelně nebezpečná pro kuřačky a pro ženy s vrozenými srážlivými stavy (např. Leidenská mutace). Vzhledem k lokální aplikaci se může objevit podráždění, vyrážka a svědění kůže v místě nalepené náplasti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů