Levothyroxine je přípravek podávaný u různých onemocnění štítné žlázy a zejména mezi ženami jde o velmi často užívaný preparát. Účinnou látkou je levotyroxin (levothyroxin).
 
Princip: Levotyroxin v preparátu je synteticky vyrobený hormon štítné žlázy. V organizmu se přeměňuje na aktivní formu a účinkuje přesně jako hormon, který by se ve štítné žláze za normálních okolností vytvořil.
 
 
Využití: Poměrně logicky podáváme Levothyroxine v situacích, kdy je hormonů štítné žlázy nedostatek, tj. u stavů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Také se může podávat k léčbě některých typů strumy a jako součást léčby některých forem rakoviny štítné žlázy.
 
 
Podávání: Podávání je přísně individuální, záleží na konkrétním pacientovi a předepisujícím lékaři. Levothyroxine se vyrábí v podobě tablet o síle 100 mikrogramů a běžná dávka u dospělého pacienta se pohybuje mezi 50-100 mikrogramy denně. V určitých případech mohou být dávky nicméně i vyšší.
 
 
Nevýhody: Předávkování preparátem Levothyroxine vyvolá stejné příznaky, jaké najdeme u zvýšené funkce štítné žlázy, tj. třes rukou, bušení srdce a návaly horka.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů