Letrox je přípravek podávaný u různých onemocnění štítné žlázy a zejména mezi ženami jde o velmi často užívaný preparát. Účinnou látkou je levotyroxin.

 

Princip: Levotyroxin v preparátu je synteticky vyrobený hormon štítné žlázy. V organizmu se přeměňuje na aktivní formu a účinkuje přesně jako hormon, který by se ve štítné žláze za normálních okolností vytvořil.

 

Využití: Poměrně logicky předepisujeme Letrox v situacích, kdy je hormonů štítné žlázy nedostatek, tj. u stavů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Také se může podávat k léčbě některých typů strumy a jako součást léčby některých forem rakoviny štítné žlázy.

 

Podávání: Podávání Letroxu je přísně individuální, záleží na konkrétním pacientovi a předepisujícím lékaři. Běžná dávka u dospělého pacienta se pohybuje mezi 25-100 mikrogramy denně ve formě jedné tablety. V určitých případech mohou být dávky nicméně i vyšší.

 

Nevýhody: Předávkování preparátem vyvolá stejné příznaky, jaké najdeme u zvýšené funkce štítné žlázy, tj. třes rukou, bušení srdce a návaly horka.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů