Léky proti kašli (odborně antitusika) jsou skupinou léčiv, která různými způsoby tlumí nepříjemný a nežádoucí kašel. Obecně lze říci, že léky této skupiny mohou tlumit buď centrální nervový systém (tj. tamní centrum kašle) nebo dráždivost dýchacích cest.

 

Využití: Antitusika využijeme tam, kde vznikl nepříjemný suchý dráždivý kašel. Většinou jde o různé virové i bakteriální infekce horních dýchacích cest, akutní záněty průdušek, zhoršení chronické bronchitidy a zápaly plic.

 

Účinné látky: Obecně řečeno rozlišujeme přípravky na kodeinové a nekodeinové preparáty:

1. Kodeinové preparáty – např. sloučenina codein – stejnojmenný lék Codein 

2. Nekodeinové preparáty – např. sloučenina butamirát (např. lék Sinecod, Stoptussin a Tussin) a sloučenina dropropizin (lék Ditustat).

 

Podávání: Vždy záleží na předepisujícím lékaři. Lékové formy jsou různé, některé léky existují ve formě tablet, jiné i ve formě kapek nebo sirupu (zejména kvůli dětským pacientům).

 

Nežádoucí účinky: Kodeinová antitusika mohou mít tlumivé a uspávací účinky, při předávkování mohou zhoršit funkci dechového centra. Z toho důvodu mohou být nebezpečné v těhotenství a u kojících žen. Kromě toho by jejich pravidelné užívání mohlo způsobit závislost, a proto se je snažíme předepisovat jenom na krátkou dobu. Nekodeinová antitusika nemají tak výrazné a potenciálně závažné vedlejší účinky.


Zdroje
https://www.drugs.com
https://reference.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů