Lamotrix je lék patřící do skupiny antiepileptik, jeho účinnou látkou je sloučenina lamotrigin.

 

Princip: Lamotrigin ovlivňuje sodíkové kanály na membránách nervových buněk (neuronů) a tím ovlivňuje přenos vzruchů v mozku. Dochází ke stabilizaci buněčných membrán a snížení rizika vzniku epileptických záchvatů.

 

Využití: Lamotrix se využívá zejména k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Podávat se může samostatně, nebo někdy v kombinaci s jinými antiepileptiky. V některých případech se může podávat jako prevence depresivních stavů při maniodepresivní psychóze.

 

Podávání: Vždy záleží na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí nesmí být lék nikdy užíván. Lék se vyrábí ve formě 25-100 miligramových tablet. Dávkování je přísně individuální, obvykle se začíná podáváním nízké dávky, která se postupně navyšuje.

 

Nevýhody: Lamotrix má různé nežádoucí účinky, poměrně častá jsou onemocnění kůže v podobě ekzému. Vzácněji se může objevit vážnější postižení, které může probíhat až pod obrazem Lyellova syndromu. Kromě toho bývají popisovány obtíže charakteru nervozity, změny nálady, ospalosti, sucha v ústech, bolestí hlavy, trávicích obtíží a poruch zraku (například dvojité vidění).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů