Lámavé vlasy jsou zdánlivě spíše kosmetickým problémem, mohou se však vyskytovat spolu s dalšími příznaky u některých nemocí a u chybění řady látek v organizmu. Proto i stesky na lámavost vlasů mohou pozorného lékaře zaujmout.

 

Příčiny:

1. Poškození vlasů fyzikálními vlivyVlasy mohou být poškozovány zvýšeným vystavováním se slunečnímu záření, stejně tak nadměrné kartáčování a barvení může vlasy zatěžovat.

 

2. Nedostatek bílkovin – Bílkoviny jsou základním stavebním materiálem těla, a tak není divu, že jejich nedostatek je spojen se suchými a lámavými vlasy. Problém se týká zejména žen s mentální anorexií a nemocných s vážnějšími poruchami vstřebávání živin.

 

3. Nedostatek vitaminů – Nedostatek celé řady vitaminů vyvolává zhoršení kvality vlasového porostu. Obvykle je pozorován u nedostatku vitaminu A a vitaminu C.

 

4. Nedostatek minerálů – I minerály jsou pro normální vzhled vlasů důležité. Nedostatek zinku a křemíku je s lámavými vlasy často spojován.

 

5. Zvýšená funkce štítné žlázy – Nadprodukce hormonů štítné žlázy je obvykle spojena se suchými a lámavými vlasy. Většinou však dominují další příznaky, jako je bušení srdce, úbytek na váze a nesnášenlivost tepla.

 

6. Psychický stres – Bylo pozorováno, že u lidí v déletrvajících stresových situacích se zhoršuje kvalita kůže i vlasů.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů