Lámavé nehty jsou poměrně časté a nejedná se pouze o kosmetický problém, protože mohou signalizovat nedostatek některých vitaminů a minerálů, nebo mohou být spojeny s řadou zdánlivě nesouvisejících onemocnění.

 

Příčiny:

1. Věk – Kvalita nehtů klesá s věkem a objevuje se častější lámavost. Jde o přirozený proces stárnutí.

 

2. Zevní vlivy – Nehty se stávají lámavějšími, přichází-li do častého kontaktu s vodou a chemikáliemi. Běžné je to u zaměstnání, jako je uklízečka, kuchařka apod.

 

3. Nedostatek vitaminůNedostatek vitaminu C a řady vitaminů ze skupiny B (např. vitaminu B2, nebo vitaminu B9) se mimo jiné projeví i zvýšenou lámavostí nehtů, typické narušení správné tvorby nehtů a vlasů se udává u nedostatku biotinu (tzv. vitamin H).

 

4. Nedostatek minerálů – Lámavé nehty se častěji objevují u nedostatku vápníku v organizmu, kromě toho byly pozorovány i u osob s nedostatkem zinku a nedostatkem křemíku.

 

5. Nedostatek živin – Nedostatečný přísun živin do organizmu, zejména nedostatek bílkovin má pochopitelně vliv i na složení a pevnost nehtů. Problém se běžně týká žen s mentální anorexií.

 

5. Plísně nehtů – Napadení nehtů plísněmi narušuje jejich správnou stavbu a způsobuje lámání a drolivost. Problém se týká hlavně nehtů na dolních končetinách.

 

6. Snížená funkce štítné žlázy – Narušení energetického metabolizmu ovlivní celé tělo včetně nehtů, jejichž kvalita se snižuje.

 

7. Otrava selenem – Riziko otravy se zvyšuje při předávkování doplňky stravy obsahujícími selen. Snaha léčit nedostatek selenu tak může způsobit více škody než užitku.

 

8. Chudokrevnost z nedostatku železa – Při nedostatku železa a chudokrevnosti se lámavé nehty vyskytují běžně, v množství ostatních (a vážnějších) příznaků se však dají označit za relativní banalitu.

 

9. Menopauza – V menopauze klesají hladiny pohlavního hormonu estrogenu, který mimo jiné udržuje v těle tekutiny. Nedostatek tohoto hormonu a změny v metabolizmu vody pak mohou u žen zhoršit kvalitu nehtů.


Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.prevention.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů