Kytril je lék, který patří mezi setrony, což jsou velmi efektivní léky proti zvracení (antiemetika). Jeho účinnou složkou je sloučenina granisetron.
 
Princip: Granisetron blokuje určitý podtyp serotoninových receptorů v mozku a tím blokuje pocit nevolnosti a tlumí zvracivý reflex. Zcela přesný mechanizmus účinku nicméně stále není zcela jasný.
 
 
Využití: Kytril používáme u pacientů tam, kde chceme utlumit pocit nevolnosti a zvracení. Může se jednat o infekce trávicího traktu, stavy spojené s motáním hlavy, pooperační stavy a samozřejmě léčbu nádorových onemocnění (chemoterapii, ozařování), kdy setrony skutečně přinášejí pacientům velkou úlevu.
 
 
Podávání: Kytril smí být užíván jen na doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve formě tablet o síle 2 miligramy a běžná dávka u dospělého člověka jsou 1-2 tablety denně, obvykle se podávají hodinu před chemoterapií. Tuto dávku lze dle efektu dále navýšit. Tablety mají nicméně spíše preventivní význam,  a když už zvracení vznikne, tak je vhodné podat Kytril v injekční formě (nitrožilní injekce nebo rychlá infúze).
 
 
Nevýhody: Kytril nemá většinou zásadní nevýhody. Někdy byly po jeho podání hlášeny nespecifické obtíže, jako jsou bolesti hlavy, pocity horkosti, bolesti na hrudi a pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů