Kuru je neurologické onemocnění, které se v ČR nevyskytuje, jeho častý výskyt byl nicméně dříve popisován mezi lidožroutskými kmeny v Oceánii.

 

Příčiny: Kuru je zajímavé tím, že patří mezi prionové choroby podobně jako mnohem známější Creutzfeldt-Jakobova nemoc a nemoc šílených krav. Priony jsou bílkoviny, které se chovají jako infekční částice, napadají mozkové buňky, hromadí se v nich a tím způsobují jejich zánik. Priony se mohou šířit mezi lidmi jako infekce. Přenos je možný při požití tkáně, která priony obsahuje a to vysvětluje snadný přenos prionových infekcí mezi lidojedy. K projevům dochází poměrně pozdě – obvykle až po mnoha letech od nákazy.

 

Projevy: Kuru se projevuje postupně se rozvíjejícími neurologickými příznaky. V prvních stádiích se objevují poruchy chůze, poruchy udržení rovnováhy a narušení řeči. Postižení lidé trpí silným třesem, který narušuje běžné denní aktivity, a začnou trpět i poruchami polykání. Kromě těchto příznaků dochází k rozpadu osobnosti, změnám nálad a velmi typické jsou epizody bezdůvodného záchvatovitého smíchu, pro kterou je kuru označováno i jako „nemoc smíchu“ („laughing disease“). V posledních stádiích jsou postižení těžce dementní, prakticky nehybní, neobslouží se, neudrží moč ani stolici a umírají na kombinaci dehydratace a nevyhnutelně vznikajících opakovaných zápalů plic.

 

Diagnostika: Prionové bílkoviny mohou být nalezeny v nervové tkáni nemocného člověka při pitvě, což je také definitivním průkazem nemoci.

 

Léčba: Onemocnění kuru není vyléčitelné ani metodami moderní medicíny a prognóza je nepříznivá – všichni nakažení umírají.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů