50. Biliární kolika v ordinaci VPL

 

Biliární kolika je akutní silně bolestivý stav, který patří mezi časté komplikace cholecystolitiázy. Kolika vzniká za situace, kdy kámen ze žlučníku vycestuje do ductus cystikus. Příznaky souvisí se spasmy hladké svaloviny posouvajícími konkrement a typickým vyvolávajícím faktorem je většinou dietní chyba (tučné jídlo, alkohol)

 

Projevy: Biliární kolika se projevuje silnými kolikovitými bolestmi v POŽ, bolesti mohou vystřelovat do zad a často se objevují doprovodné příznaky, jako je nevolnost a zvracení. Ačkoliv hovoříme o kolice, bolesti se střídavě zhoršují a zlepšují, ale zcela nemizí. Kolika většinou po několika hodinách ustupuje, v opačném případě může přejít do akutní cholecystitidy (bolest trvalá, horečka). Další možnou komplikací je hydrops žlučníku, kdy se žlučník při narušeném odtoku jeho obsahu zvětší a je palpačně hmatný.

Ikterus vzniká pouze v případě, že dojde k obstrukci žlučových cest mimo ductus cystikus, v takovém případě je vysoké riziko cholangoitidy (zimnice, třesavka, bolest v POŽ, horečky) a je indikováno ERCP.

 

Diagnostika: Pro stanovení diagnózy je nutná anamnéza a fyzikální vyšetření (silně bolestivá palpace, Murphyho příznak +, hmatný žlučník u vznikajícího hydropsu). Velmi důležitý je UZ břicha, který pomůže najít konkrementy ve žlučníku a pomůže vyloučit akutní cholecystitidu. RTG břicha slouží spíše v rámci diferenciální diagnostiky k vyloučení pneumoperitonea či ileu, ale může zobrazit kontrastní žlučové kameny.

 

Léčba: Při kolice se zastavuje perorální příjem, vhodný je klid na lůžku, teplé obklady, parenterální hydratace, analgetika v podobě NSA a spasmolytika (metamizol - Algifen), případně i antiemetika. Po odeznění koliky se doporučuje žlučníková dieta a s odstupem při nálezu cholecystolithiasy i elektivní CHCE. Teoreticky lze volit i disoluční terapii kyselinou ursodeoxycholovou (např. Ursosan), praktický lékař ji nicméně psát nemůže (preskripční omezení). Hodí se na rozpuštění cholesterolových kamenů pod 1 cm, disoluce může trvat 1-2 roky denního užívání cca 10 mg/kg váhy pacienta.

 

Pozn: Pokud je otázka vedena jako biliární kolika v ordinaci VPL, tak osobně bych pacienta s podobným stavem po aplikaci NSA i.m. nechal transportovat na nejbližší chirurgii, aby mohl být adekvátně vyšetřen včetně zobrazovacích metod a dále zaléčen se zvážením hospitalizace při nelepšení.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů