Kinito je lék, který je využíván v gastroenterologii a řadí se mezi tzv. prokinetika. Účinnou látkou je sloučenina itoprid.

 

Princip: Itoprid působí na svalovinu v trávicí trubici a urychluje její činnost. Tím zlepšuje posun tráveniny trávicím traktem a kromě toho je zde i efekt proti nevolnosti a zvracení.

 

Využití: Kinito se využívá u celé řady chorob trávicí soustavy. Lze ho podávat jako pomocný lék při pálení žáhy v rámci refluxní nemoci jícnu. Dále pomáhá při pocitech nepříjemné plnosti po jídle a využít se může i u některých forem dráždivého tračníku. Podávat preparát můžeme i u zhoršené vyprazdňovací schopnosti žaludku. U nevolnosti a zvracení není příliš vhodné podávat tento lék v tabletách, ale použít jiná prokinetika v injekční formě (např. léky Cerucal a Degan).

 

Podávání: Kinito se vyrábí jako tablety o síle 50 miligramů a většinou se podává 1 tableta 3x denně nalačno asi 30 minut před větším jídlem. Lék by neměl být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Při užívání Kinita se mohou objevit různé trávicí obtíže, průjmy a bolesti břicha. Obecně řečeno jsou však nežádoucí účinky málo časté a většinou si nevynutí vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů