Keratomalacie je zajímavá oční choroba, se kterou se v České republice a ostatních rozvinutých státech příliš často nesetkáme, celosvětově však není její výskyt ani zdaleka výjimečný.

 

Příčiny: Základní příčinou je nedostatek vitaminu A. Tento vitamin je pro nás důležitý a jeho chybění může způsobit řadu obtíží, kterým dominují postižení oka. Keratomalacie je jedním z důsledků očního postižení.

 

Projevy: Základním projevem keratomalacie je postižení oční rohovky. Rohovka je speciální průhledná struktura nacházející se hned na povrchu přední části oční koule, která chrání hlouběji uložené anatomické struktury. Kvalita rohovky se vlivem nedostatku vitaminu A zhoršuje, rohovka vysychá, zakaluje se a stává se snadným cílem pro bakteriální záněty rohovky. Poškození rohovky se kombinuje s onemocněním sítnice a důsledkem jsou poruchy zraku, které mohou vyústit ve slepotu.

 

Diagnostika: Onemocnění rohovky může odhalit oční vyšetření. Diagnóza je pravděpodobná u vážněji podvyživených jedinců, kteří mohou mít vitaminu A nedostatek.

 

Terapie: Základem terapie je podávání dostatečných dávek vitaminu A. Musí se však postupovat opatrně, aby nedošlo ke vzniku nebezpečného předávkování tímto vitaminem. Současně se používají oční kapky ke zvlhčení oka a antibiotické kapky proti případným bakteriálním zánětům.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů