Keratomalacie je zajímavá oční choroba, se kterou se v České republice a ostatních rozvinutých státech příliš často nesetkáme, celosvětově však není její výskyt ani zdaleka výjimečný.

Příčiny: Základní příčinou je nedostatek vitaminu A. Tento vitamin je pro nás důležitý a jeho chybění může způsobit řadu obtíží, kterým dominují postižení oka. Keratomalacie je jedním z důsledků očního postižení.


Projevy: Základním projevem keratomalacie je postižení oční rohovky. Rohovka je speciální průhledná struktura nacházející se hned na povrchu oka, která chrání hlouběji uložené anatomické struktury. Kvalita rohovky se vlivem nedostatku vitaminu A zhoršuje, rohovka vysychá, zakaluje se a stává se snadným cílem pro bakteriální záněty rohovky. Poškození rohovky se kombinuje s onemocněním sítnice a důsledkem jsou poruchy zraku, které mohou vyústit ve slepotu.


Diagnostika: Onemocnění rohovky může odhalit oční vyšetření. Diagnóza je pravděpodobná u vážněji podvyživených jedinců, kteří mohou mít vitaminu A nedostatek.


Terapie: Základem terapie je podávání dostatečných dávek vitaminu A. Musí se však postupovat opatrně, aby nedošlo ke vzniku nebezpečného předávkování tímto vitaminem. Současně se používají oční kapky ke zvlhčení oka a antibiotické kapky proti případným bakteriálním zánětům.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů