Kentera je lék, který je předepisován v urologii a urogynekologii. Jeho účinnou látkou je sloučenina s názvem oxybutynin.

 

Princip: Oxybutynin účinkuje jako spazmolytikum na močové cesty. To znamená, že způsobuje uvolnění hladké svaloviny v močovém měchýři. Nejvíce ovlivněn je sval známý jako detruzor močového měchýře, jehož zvýšená aktivita může být zodpovědná za určité typy močové inkontinence.

 

Využití: Přípravek Kentera je předepisován pacientům se zvýšenou aktivitou a dráždivostí svaloviny močového měchýře (přesněji řečeno výše zmíněného detruzoru), kteří trpí močovou inkontinencí spojenou s náhlým neudržitelným nucením na močení.

 

Podávání: Přípravek Kentera by neměl být užíván bez doporučení lékaře. Přípravek se vyrábí v podobě náplastí a kožního gelu. Náplast se lepí na kůži (obvykle břicho, ramena, stehna, paže) 2x týdně a gel se nanáší na kůži 1x denně. Účinná látka se přes kůži vstřebá a účinkuje na organizmus.

 

Nevýhody: Kentera může při užívání způsobit pocity sucha v ústech, bolesti hlavy, vysušení kůže a trávicí obtíže. U starších uživatelů se mohou objevit stavy zmatenosti. Přípravek může zvýšit nitrooční tlak a bez konzultace s očním lékařem by jej neměli užívat lidé s glaukomem. Nadměrné snížení aktivity svaloviny močového měchýře může sice vyřešit močovou inkontinenci, ale příliš silný účinek léku může způsobit poruchu odtoku moči.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů