Kalmente je lék, který je poměrně často předepisován u zánětlivých onemocnění dutiny nosní. Jeho účinnou složkou je sloučenina mometason (přesněji mometason-fuorát).

 

Princip: Mometason je syntetický kortikosteroid. Tlumí zánětlivé procesy a oslabuje imunitní reakce.

 

Využití: Kalmente se vyrábí v podobě nosního spreje. Hlavní indikací je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu. Další možnou indikací může být konzervativní léčba menších nosních polypů.

 

Podávání: Preparát Kalmente smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře a pouze po nezbytně dlouhou dobu. Nosní sprej se u dospělých aplikuje v podobě vstřiku do obou nosních dírek dvakrát denně.

 

Nevýhody: Kalmente obsahuje kortikoid, což je sloučenina, kterou nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně na sliznici dutiny nosní. Do krve se vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) objeví pouze při dlouhodobé aplikaci vysokých dávek přípravku. Místní účinek Kalmente spreje na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje nosní sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů