Jarischův roztok [járišův] je volně prodejný přípravek, který je velice často používán u kožních onemocnění. Účinnou složkou je vodný roztok kyseliny borité, glycerinu, metylparabenu a propylparabenu.

Princip: Zmíněné účinné složky preparátu se vzájemně doplňují v protizánětlivém efektu, zklidňují pokožku, pomáhají odstraňovat nečistoty, umožňují vysušovat mokvající ložiska a působí proti svědění kůže.


Využití: Jarischův roztok lze podávat při různých zánětlivých onemocněních kůže, jako jsou chronické ekzémy, opruzeniny, akné a méně závažné ohraničené hnisavé kožní infekce (jako podpůrný prostředek při jejich léčbě).


Podávání: Jarischův roztok má podobu bezbarvé tekutiny charakteristicky příjemné vůně. Je velmi levný a k dostání je prakticky v každé lékárně. Na postižená místa pokožky se může aplikovat vícekrát denně, nesmí se užívat vnitřně. Roztok není vhodné používat bez konzultace s kožním lékařem.


Nevýhody: Jarischův roztok většinou nemá vedlejší účinky, i když někdy může vyvolat podráždění nebo kožní alergickou reakci (pálení, svědění, zarudnutí).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů