Invirase patří mezi antivirové preparáty (přesněji antiretrovirové) využívané v léčbě HIV a jeho účinnou složkou je sloučenina saquinavir.

 

Princip: Saquinavir v buňkách napadených virem zablokuje virovou proteázu, což naruší schopnost viru tvořit bílkovinné složky virových částic. Díky tomu vznikají neúplné virové částice a je narušena schopnost viru se množit.

 

Využití: Invirase se používá v terapii některých forem HIV infekce. Obvykle se podává v kombinacích s dalšími protivirovými léky blokujícími množení HIV viru.

 

Podávání: Invirase se vyrábí v podobě tobolek o síle 200 miligramů a tablet o síle 500 miligramů. Přesná dávka léku je individuální a u dospělých se obvykle pohybuje okolo 1000 miligramů denně. Lék nesmí být v žádném případě užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Invirase může způsobit řadu závažných vedlejších účinků. Poměrně často se objevují trávicí obtíže, zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy, bolesti svalů, zvýšení jaterních testů, zvýšení cholesterolu, snížení počtu krevních destiček a mnohé další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů