Intuniv je lék, který je využívaný v neurologii a v dětské psychiatrii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina guanfacin.

 

Princip: Guanfacin působí na receptory některých neuromediátorů. Neuromediátory jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Nejsilnější účinek je na receptory pro noradrenalin. Vedlejším efektem je snížení cévního odporu a pokles krevního tlaku.

 

Využití: Intuniv může být podáván některým dětem a dospívajícím s hyperaktivitou a poruchou pozornosti a koncentrace (tzv. ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder). O přesné indikaci musí nicméně rozhodnout odborník, ideálně dětský psychiatr. Lék nebývá první volbou a spíše se nasazuje při neefektivitě běžnějších preparátů.

 

Podávání: Intuniv v žádném případě nesmí být užíván jinak, než jak stanoví předepisující lékař. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 1-4 miligramy. U dětí s ADHD se obvykle začíná dávkou 1 miligram denně a tato dávka se pod pravidelným dohledem lékaře postupně navyšuje.

 

Nevýhody: Vzhledem k působení na centrální nervový systém může mít Intuniv celou řadu vedlejších účinků včetně trávicích obtíží, pocitu sucha v ústech, únavy, spavosti, bolestí hlavy a pokles krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů