Indocollyre je lék ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSPZL), který se využívá v očním lékařství.  Účinnou složkou preparátu je sloučenina indometacin.

 

Princip: Indometacin pomáhá v organizmu tlumit enzym zvaný cyklooxygenáza, který je zodpovědný za tvorbu sloučenin důležitých pro zdárný průběh zánětlivé reakce, látek zvyšujících tělesnou teplotu a vyvolávajících pocit bolesti. Z toho důvodu působí lék protizánětlivě a tlumí bolest.

 

Využití: Indocollyre se využívá po některých očních operačních zákrocích k tlumení bolesti a redukci rizika zánětlivých komplikací.

 

Podávání: Indocollyre smí být užíván pouze dle přesného doporučení očního lékaře. Lék se vyrábí v podobě očních kapek a běžná dávka u dospělého člověka je 1 kapka do postiženého oka podávaná 4-6x denně. Přesný způsob aplikace pacientovi popíše předepisující lékař.

 

Nevýhody: Indocollyre může oko podráždit, popisována je bolest a zarudnutí oka krátce po aplikaci, to však obvykle rychle přejde. Při dlouhodobější aplikaci preparátu je vyšší riziko vzniku rohovkových vředů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů