Ichtyóza je vrozené kožní onemocnění, které se objevuje již v dětském věku, a způsobuje řadu obtíží a klinických příznaků. Ve skutečnosti jde o celou skupinu geneticky podmíněných chorob, které mívají rodinný výskyt. Nejčastější z nich, ichtyosis vulgaris, není až tak vzácná a postihuje jednoho člověka na 100-200 zdravých lidí.

 

Příčiny: U ichtyóz jde o vrozenou geneticky podmíněnou poruchu rohovatění kůže, tedy odborně o poruchu keratinizace. Ichtyózy se mohou vyskytovat buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími poruchami v rámci složitých geneticky podmíněných syndromů.

 

Projevy: Již v dětském věku začnou na kůži různých částí těla (typicky trup a končetiny) vznikat okrsky tuhé suché zrohovatělé kůže (tzv. hyperkeratózy), na které vznikají odlupující se kožní šupiny*. U nemocných je zároveň častý výskyt atopických alergických ekzémů a vysušování kůže s nepříjemným svěděním. Některé ichtyózy se zlepšují v dospívání a po pubertě téměř mizí, jiné nikoliv.

* šupiny daly nemoci její název, protože slovo „ichthys“ znamená řecky „ryba“

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje kožní lékař na základě vyšetření a klinických obtíží pacienta. Pokud je v rodině již známý výskyt ichtyózy, je diagnóza snadnější. V případě potřeby lze doplnit genetické vyšetření k nálezu vyvolávající genetické mutace.

 

Léčba: Základem je péče o kůži s častým promazáváním jako prevence vysušování. V mastech se mohou lokálně podávat i látky na rozpuštění zrohovatělých kožních šupin (keratolytika). Některým pacientům se doporučují i olejové a škrobové koupele.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů