Humex nosní kapky je volně prodejný preparát, který může být užíván u infekcí dutiny nosní. Účinnou látkou jsou sloučeniny benzalkonium chlorid a fenylefrin.

Existuje i preparát Humex Cold, ten má však zcela jiné složení a užívá se vnitřně.

 

Princip: Fenylefrin můžeme označit jako dekongestant (dekongescens), což znamená, že snižuje otok sliznic. Fenylefrin účinkuje po lokální aplikaci na cévy ve sliznici, způsobí jejich zúžení a to postupně vede k ztlumení otoku. Benzalkonium chlorid účinkuje proti infekčním mikroorganizmům (bakterie, některé kvasinky).

 

Využití: Přípravek Humex nosní kapky nejčastěji užíváme při pocitu ucpaného nosu, který je způsoben otokem nosní sliznice. Nejčastějšími indikacemi je infekční rýma, alergická rýma a zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).

 

Podávání: Humex nosní kapky se vyrábí v podobě roztoku, který se aplikuje do nosu. Běžná dávka pro dospělého člověka je 3-5 aplikací do obou nosních dírek denně. Lék by neměl být užíván déle než týden.

 

Nevýhody: Humex nosní kapky obvykle nemá žádné výrazné vedlejší účinky kromě lehkého pálení v nose po aplikaci. Při dlouhodobém užívání může dojít k vysušení nosní sliznice a roste riziko krvácení z nosu. Relativně vzácně může fenylefrin vstřebaný do krve u uživatele vyvolat bolesti hlavy, bušení srdce a zvýšení krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů