Hnisavý zánět kloubu se odborně označuje jako septická artritida. Jde o bolestivé onemocnění spojené s dalšími nepříjemnými příznaky, které bez správné léčby může ohrozit postižený kloub.

 

Příčiny: Infekce se do kloubu může dostat buď z okolí (což je častější), nebo krví při přítomnosti bakterií v krevním řečišti. Mluvíme-li o přechodu z infekce na kloub z okolí, máme na mysli například infekci blízké kosti (osteomyelitida) nebo měkkých tkání (růže, flegmóna). Výrazně vyšší riziko infekce kloubu mají lidé s oslabenou imunitou, po úrazech kloubů, po operacích kloubů a lidé s umělými klouby. Nejčastějšími původci jsou bakterie ze skupiny stafylokoků a streptokoků, méně často však můžeme najít i jiné mikroorganizmy (např. gonokok způsobující kapavku).

 

Projevy: Postižený kloub je oteklý, teplý, zarudne a jeho okolí je při pohmatu bolestivé. Bolest kloubu se výrazně zhoršuje při pohybu. Mohou být přítomné i celkové příznaky infekce jako je únava, zimnice a zvýšená teplota. Není-li infekce zaléčena, je zde riziko trvalého poškození kloubu s omezením jeho hybnosti.

 

Diagnostika: Pacienta s podezřením na zánět kloubu by měl vyšetřit ortoped. Kromě nálezu na postiženém kloubu najdeme v krevních náběrech známky infekce (zvýšení CRP a zvýšený počet bílých krvinek). Ultrazvuk ukáže zvýšené množství kloubní tekutiny, kterou je po nabodnutí kloubní dutiny jehlou možné odsát. To může přinést určitou úlevu, ale hlavně je možné tekutinu odeslat na mikrobiologické vyšetření ke zjištění přítomných bakterií. Vyplatí se provést i mikrobiologické vyšetření krve (hemokultury).

 

Léčba: Základem léčby jsou antibiotika, léky proti bolesti a antipyretika. V případě, že je postižen umělý kloub, je obvykle nutné jeho odstranění a nahrazení jiným umělým kloubem po vyléčení infekce. Snadno se to řekne, ale mnohem hůře udělá. Pokud je stav chronický a neřešitelný jinými metodami, může být nutné přistoupení k tzv. artrodéze.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů