Grandaxin je lék ze skupiny benzodiazepinů a jeho účinnou sloučeninou je sloučenina tofisopam.

 

Princip: Tofisopam ovlivňuje rovnováhu mezi neurotransmitery, což jsou chemické sloučeniny řídící šíření vzruchů mezi nervovými buňkami v mozku. Tím se vysvětluje zklidňující a svalstvo uvolňující účinek léku.

 

Využití: Grandaxin je používaný u úzkostných stavů spojených s nervozitou a při úzkostech. Z vyloženě psychiatrických stavů jej lze užít u panické poruchy a fobií, dále je možné jej podat pacientům s neklidem při odvykání alkoholu a u lidí trpících deliriem. Lék lehce tlumí nervový systém a uklidňuje. Oproti většině ostatních benzodiazepinů nemívá lék většinou silný tlumivý efekt a neuspává (naopak mnohdy působí paradoxně lehce stimulačně).

 

Podávání: Záleží vždy na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Grandaxin se vyrábí ve formě 50 miligramových tablet. Většinou se užívá 1 tablet při akutních obtížích a celková dávka ve většině případů nepřesahuje 3 tablety denně.

 

Nevýhody: Grandaxin může způsobit trávicí obtíže, sucho v ústech a poruchy spánku. Zásadně se nedoporučuje kombinovat Grandaxin s alkoholem (a dalšími návykovými látkami), který může jeho účinky nepředvídatelně měnit. Dále se nedoporučuje podávání benzodiazepinů pacientům s myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů