Záchvat typu grand mal je spíše již historické označení jednoho z typů epileptického záchvatu.

 

Příčiny: Příčinou je nenormální elektrická aktivita některých mozkových buněk (neuronů), která se začne šířit po mozku a způsobí příznaky záchvatu. Tato nenormální aktivita nemusí mít jasnou příčinu, nebo je spojená s různými onemocněními mozku. Kromě určitého předpokladu se většinou vyskytuje nějaký spouštěcí faktor, který vznik záchvatu zahájí (nedostatek spánku, alkohol, blikající světlo apod.). Více o příčinách najdete v textu o epilepsii.

 

Projevy: Grand mal záchvat se také označuje jako velký epileptický záchvat neboli záchvat tonicko-klonický. Záchvat má dvě části. První je tzv. tonická fáze, při které dojde k bezvědomí s pádem a nadměrným stahem svalstva. Končetiny se v této fázi natáhnou a postižený člověk může v této chvíli vykřiknout. Tonická fáze záchvatu trvá jen několik vteřin a následně vzniká klonická fáze s křečemi. Klonická fáze může vypadat velmi dramaticky, postižený jedinec mívá pevně zaťaté zuby a poměrně často se pomočí. Na obě fáze záchvatu obvykle trvá porucha paměti a po skončení záchvatu postižený často usíná.

 

Diagnostika: Pacienta s podezřením na proběhlý záchvat by měl vyšetřit neurolog, součástí vyšetření je vhodné vyloučení závažnějších příčin vzniku epileptického záchvatu (krevní náběry k vyloučení rozvratu vnitřního prostředí, CT vyšetření mozku k vyloučení akutních onemocnění mozku) a s odstupem vyšetření EEG, kde mohou být nalezeny určité změny charakteristické pro epilepsii.

 

Léčba: V akutní fázi je hlavně nutné odstranit předměty v okolí dotyčného, aby se neporanil, jinak není možno skoro nic dělat. Hlavní je nesnažit se o násilné otevření úst, může dojít k prudkému skousnutí a těžkému poranění prstů zachránce. Pokud je to možné, vhodné je podání injekčního benzodiazepinu, který může dotyčného zklidnit. Při potvrzení diagnózy epilepsie jsou nemocní sledováni neurology a léčeni pravidelnou dávkou antiepileptik.

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů