Giardióza [džijardijóza] neboli lambliáza je infekční onemocnění, které obvykle není vyložené nebezpečné, ale může způsobit řadu nepříjemných příznaků. Nákaza se vyskytuje prakticky na celém světě a ročně se počty nakažených počítají v řádech milionů.
 
Příčiny
Příčinou choroby je nákaza prvokem známým jako Giardia intestinalis (lamblie střevní). Prvok napadá řadu zvířat, v jejichž stolici se pak v podobě cyst šíří do okolí. Člověk se může nakazit vypitím kontaminované vody nebo snědením kontaminované potravy.
 

Giardia intestinalis
Giardia intestinalis


 
Projevy
U řady lidí může být nákaza Giardiou bezpříznaková. Pokud příznaky vznikají, jde typicky o obtíže související s trávicím traktem, protože Giardia žije ve střevech. Popisovány jsou bolesti břicha, plynatost, průjmy a kvůli poškození střevních slizničních enzymů se objevuje nesnášenlivost mléčných výrobků. Celkově se při dlouhodobém průběhu mohou u člověka rozvinout příznaky poruchy vstřebávání živin.
 
 
Diagnostika
Giardióza může být potvrzena na základě vyšetření stolice s nálezem cyst zmíněného prvoka nebo jejich povrchových struktur (antigeny).
 
 
Prevence
Důležité je nepít vodu z neznámých zdrojů a vodovodní vodu v nedostatečně rozvinutých státech (neplatí pro ČR). Voda ze zdroje nejisté kvality by měla být převařená.
 
 
Léčba
Základem terapie jsou některá antibiotika. Lamblie střevní je poměrně dost citlivá na antibiotikum metronidazol a jeho nasazení obvykle rychle vede k vyléčení.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů