Gerodorm je lékem ze skupiny benzodiezapinů a jeho účinnou sloučeninou je sloučenina cinolazepam.

Princip: Cinolazepam ovlivňuje rovnováhu mezi neurotransmitery, což jsou chemické sloučeniny řídící šíření vzruchů mezi nervovými buňkami v mozku. Konkrétně cinolazepam (a ostatní benzodiazepiny) posilují vliv neurotransmiteru GABA (gama-aminomáselná kyselina), který má tlumivý vliv. Tím se také vysvětluje zklidňující a svalstvo uvolňující účinek léku. Cinolazepam má silný hypnotický účinek a středně dlouhou dobu působení.


Využití: Gerodorm lze použít ke krátkodobé léčbě nespavosti, která působí člověku nadměrné obtíže a vyčerpává ho.


Podávání: Záleží vždy na doporučení ošetřujícího lékaře, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Gerodorm se vyrábí ve formě 40 miligramových tablet. V případě nespavosti se u dospělých lidí podává jedna tableta na noc asi 30 minut před usnutím. Gerodorm není vhodné užívat dlouhodobě.
 

Nevýhody: Dlouhodobé užívání benzodiezapinů může vést k závislosti, předávkování těmito preparáty může způsobit silný útlum, zmatenost a někdy i poruchu vědomí s utlumením dechového centra. U starých lidí se může po požití objevit delirantní stav. Zásadně se nedoporučuje kombinovat Gerodorm s alkoholem (a dalšími návykovými látkami), který může jeho účinky nepředvídatelně zvyšovat, a dále se nedoporučuje podávání benzodiazepinů pacientům s myasthenií gravis.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů