Gabitril je lék patřící do skupiny antiepileptik a jeho účinnou složkou je sloučenina tiagabin.
 
Princip: Tiagabin je látka, která v mozku zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) díky útlumu jejího zpětného vychytávání. Kyselina gama-aminomáselná je významným neurotransmiterem, což je označení pro sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Svým efektem vede tiagabin ke stabilizaci centrálního nervového systému a snížení rizika vzniku záchvatů.
 
 
Využití: Gabitril se využívá v léčbě epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Obvykle není podáván samostatně a jako lék první volby, spíše se používá jako přídatná léčba v kombinaci s dalšími antiepileptiky.
 
 
Podávání: Gabitril musí být vždy užíván dle doporučení ošetřujícího lékaře. Lék je vyráběn ve formě tablet o síle 10 miligramů a úvodní denní dávka dospělého člověka je 1 tableta denně. Dávka se může postupně opatrně navyšovat na obvyklou udržovací dávku 30-50 miligramů denně.
 
 
Nevýhody: Gabitril může ovlivňovat pozornost a působit tlumivě. Někteří uživatelé si stěžují na motání hlavy, změnu chuti k jídlu, poruchy citlivosti, otoky, sucho v ústech, bolesti hlavy a nervozitu. V některých případech bylo pozorováno zvýšení jaterních testů a trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů