Forticare [fortikér] není lék v pravém slova smyslu, přesto však patří mezi velmi důležité přípravky využívané ve zdravotnictví. Jedná se o energeticky bohatou tekutou výživu, která obsahuje základní složky potravy (sacharidy, tuky i bílkoviny) a mikronutrienty (vitaminy a minerály).

 

Využití: Forticare slouží k nutriční podpoře, kterou označujeme jako „sipping“ neboli „popíjení“. Dobře stravitelná tekutina by se měla pomalu popíjet a může tak sloužit jako vhodné doplnění klasické stravy. Forticare mohou popíjet pacienti trpící podvýživou a lidé se zvýšenými nároky na jejich příjem (stavy po operacích, poruchy vstřebávání živin apod.).

 

Podávání: Forticare se vyrábí jako sladká ochucená tekutina v plastových lahvičkách o objemu 125 a 200 mililitrů. Přípravky obsahují 160 kilokalorií (kcal) na 100 mililitrů, běžná dávka pro dospělého člověka je individuální a většinou se pohybuje mezi 1-3 nápoji denně.

 

Nevýhody: Hlavním problémem Forticare jsou trávicí obtíže. Přípravky jsou značně sladké a při rychlém vypití obvykle vyvolávají nevolnost a někdy i zvracení. Z toho důvodu je nutné pacienty poučit, aby přípravky popíjeli velmi pomalu (třeba i několik hodin) a někdy pomůže i pravidelná změna příchutí. Lepší snášenlivost je u vychlazeného nápoje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů