Flutikason je lék, který je poměrně často předepisován u zánětlivých onemocnění kůže a dutiny nosní. Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina flutikason (přesněji flutikason-propionát).

 

Princip: Flutikason je účinný lokální kortikosteroid. Tlumí zánětlivé procesy a oslabuje imunitní reakce.

 

Využití: Flutikason se vyrábí v podobě nosního spreje. Hlavní indikací je alergická rýma, která způsobuje ucpání nosu, svědění, kýchání a případně poruchy čichu.

 

Podávání: Flutikason smí být užíván pouze dle přesného doporučení lékaře a pouze po nezbytně dlouhou dobu. Nosní sprej se u dospělých aplikuje v podobě dvou vstřiků do obou nosních dírek 2x denně.

 

Nevýhody: Flutikason obsahuje kortikoid, což je sloučenina, kterou nemáme moc rádi. V tomto případě je naštěstí kortikoid podáván pouze lokálně, do krve se vstřebává jen omezeně, a proto se klasické nežádoucí účinky (viz příslušný článek) objeví pouze při dlouhodobé aplikace vysokých dávek přípravku. Místní účinek Flutikason spreje na nosní sliznici ovšem také nelze podceňovat - dlouhodobější aplikace přípravku poškozuje nosní sliznici s vyšším rizikem krvácení z nosu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů