Flumazenil je léčivý přípravek, který se používá jako protilátka při předávkování benzodiazepiny. Účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina flumazenil.

 

Princip: Flumazenil se v centrálním nervovém systému vysoce účinně váže na GABA receptory. Na tyto receptory se za normálních okolností vážou i benzodiazepiny, nicméně vazba flumazenilu je silnější, a proto dochází k vyrušení tlumivého účinku benzodiazepinů na mozek.

 

Využití: Flumazenil se podává v situacích, kdy chceme vyrušit účinek benzodiazepinů. Benzodiazepiny patří mezi léky na spaní, jsou často užívané a poměrně snadno může dojít k předávkování. Flumazenil může být použit i při ukončení celkové anestezie (uspání) navozené a udržované pomocí benzodiazepinů.

 

Podávání: Flumazenil se vyrábí jako roztok (0,1 miligramu na mililitr roztoku), který se podává jako nitrožilní injekce, nebo infuze. Běžná úvodní dávka je 0,3 miligramu účinné látky a celková dávka v krátkodobém časovém úseku by neměla překročit 2 miligramy. Lék smí být aplikován pouze dle doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Flumazenil může po podání způsobit krátkodobé nepříjemné příznaky, jako je úzkost, nevolnost, nadměrné pocení, třes končetin, bolesti hlavy, bušení srdce, apod. Pokud podáme Flumazenil pacientovi závislému na benzodiazepinech, mohou se objevit vystupňované abstinenční příznaky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů