Fludrocortison [fludrokortison] se využívá především u některých poruch nadledvin a jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina fludrokortison.

 

Princip: Fludrokortison je syntetický hormon, který je obdobný mineralokortikoidům tvořeným v kůře nadledvin. Ovlivňuje řadu pochodů v těle a mimo jiné pomáhá zvyšovat krevní tlak a snižuje ztráty sodíku do moči.

 

Využití: Fludrocortison se podává lidem s nedostatečnou funkcí kůry nadledvin (Addisonova nemoc), pacientům po operacích nadledvin a pacientům s určitými formami adrenogenitálního syndromu (pokud mají velké ztráty sodíku do moči). Fludrocortison se podává i lidem, kteří trpí častými kolapsy v důsledku nízkého tlaku (ortostatická hypotenze).

 

Podávání: Fludrocortison se vyrábí v podobě tablet o síle 0,1 miligramů. Dávky jsou individuální, ale běžně se pacientům podává 1 tableta denně a tato dávka se velmi opatrně navyšuje dle efektu. Užívání léku bez doporučení lékaře he zakázáno.

 

Nevýhody: Fludrocortison může způsobit svým mineralokortikoidním účinkem řadu nežádoucích účinků, jako jsou bolesti hlavy, přílišné zvýšení krevního tlaku, hypokalémie, svalová slabost, nadměrné pocení, trávicí potíže, poruchy spánku, změny nálad apod.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů