Fentanyl je poměrně často předepisovaný lék, který se využívá v léčbě bolesti. Jedná se o opiát, jehož účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina fentanyl.

 

Princip: Fentanyl je syntetické opioidní analgetikum (sloučenina užívaná jako lék proti bolesti), které působením na určité receptory v centrální nervové soustavě tlumí bolestivé pocity.

 

 

Využití: Fentanyl má využití v léčbě středně těžké a těžké bolesti, může být podáván samostatně nebo v kombinaci s jinými léky proti bolesti, jako jsou například nesteroidní antirevmatika. Preparát je ideální u pacientů s pokročilými nádorovými onemocněními. Fentanyl se využívá i v terapii akutně zhoršené (tzv. průlomové) bolesti a v úvodu do anestézie (viz. podávání).

 

 

Podávání: Fentanyl smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Vyrábí se ve formě kožních náplastí o různé síle, z nichž se postupně uvolňuje účinná látka. Frekvence výměny náplastí je cca 3 dny. Snadná aplikace a možnost výměn je důvodem, proč k této formě léčby často saháme u nemocných v domácím prostředí. K terapii průlomové bolesti se využívá fentanyl v podobě podjazykových tablet a v úvodu do anestézie (či při nesnesitelné bolesti) se podává injekční forma fentanylu.

 

 

Nevýhody: Lék má podobně jako ostatní opiátové preparáty řadu nežádoucích účinků zahrnujících nevolnost, zvracení, slabost, ospalost, zácpa, celkový útlum a bolesti břicha. Zřejmě nejzávažnějším možným vedlejším účinkem při předávkování je útlum dechového centra. Kombinace s dalšími tlumivými látkami nebo s alkoholem může mít nepředvídatelné účinky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů