Estrapatch patří mezi hormonální preparáty a jeho účinnou složkou je sloučenina estradiol (patří mezi syntetické estrogeny).

 

Princip: Pravidelné uvolňování syntetického estrogenu do organizmu působí komplexně na organizmus ženy a může nahradit nedostatek přirozeně vyráběného estrogenu v jejím těle.

 

Využití: Estrapatch je indikován u žen po menopauze, které mají výrazné obtíže při přechodu v důsledku poklesu tvorby estrogenů v organizmu. Možnou indikací jsou i některé formy postmenopauzální osteoporózy. Léčba by pokud možno měla trvat co nejkratší dobu a dávka preparátu by měla být co nejnižší.

 

Podávání: Estrapatch existuje ve formě kožních náplastí, z nichž se účinná látka postupně uvolňuje. Běžná dávka je 1 náplast 1x týdně aplikovaná vždy ve stejný den. Každý čtvrtý týden se náplast nenalepuje a v této době se objeví menstruační krvácení. Aplikace přípravku bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Estrapatch může způsobit nepříjemné pocity v prsou a někdy i gynekologické špinění. Vzhledem k lokální aplikaci léku se může objevit podráždění, vyrážka a svědění kůže v místě nalepené náplasti. Naštěstí vzácné, nicméně závažné, je zvýšené riziko tromboembolických komplikací (hluboká žilní trombóza a plicní embolie) a vyšší riziko vzniku některých nádorů (např. rakovina prsu a rakovina dělohy).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů