Esciderc se řadí mezi často předepisované psychiatrické léky, patří mezi antidepresiva (přesněji tzv. SSRI antidepresiva). Účinnou složkou preparátu je sloučenina escitalopram.

 

Princip: Escitalopram ovlivňuje v mozku systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Escitalopram brání zpětnému vychytávání neuromediátoru serotoninu a zvyšuje tak jeho množství v mozku. Tím dochází ke změnám v centrálním nervovém systému a ke zlepšení nálady.

 

Využití: Esciderc se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, bipolární porucha, některé fobie, panická porucha, obsedantně-kompulzivní choroba a další úzkostné poruchy. Velkou výhodou tohoto a jemu podobných léků je, že nepůsobí tlumivě (tj. neuspávají) a nenarušují intelekt léčeného.

 

Podávání: U preparátu Esciderc je nutno přesně dodržet dávkovací schéma určené předepisujícím lékařem, což je obvykle psychiatr. Esciderc existuje ve dvou formách. Esciderc Neo má podobu klasických tablet k polykání o síle 10 miligramů a Esciderc Distab má podobu tablet rozpustných v ústech o síle 10-20 miligramů. Běžná dávka pro dospělého člověka je 10-20 miligramů preparátu denně.

 

Nevýhody: Už to, že Esciderc účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu vedlejších účinků. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví až za 2-3 týdny užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by se objevit nepříjemné abstinenční příznaky. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů