Epiduo je kombinovaný kožní přípravek, který je určen zejména k léčbě akné. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny benzoylperoxid a adapalen.

 

Princip: Adapalen je podobný retinoidu, účinkuje na pokožku a snižuje produkci mazu v mazových žlázkách, což snižuje projevy akné. Kromě toho je popisován efekt adapalenu na pokles počtu bakterií v okolí mazových žláz a ztlumení lokálního zánětu. Benzoylperoxid je organická sloučenina ze skupiny peroxidů, která čistí póry a má dezinfekční účinky.

 

Využití: Přípravek Epiduo je indikován k lokální léčbě akné, což je nepříjemné a často se vyskytující kožní onemocnění typické pro dospívání.

 

Podávání: Epiduo se vyrábí v podobě gelu, který se nanáší na postižená místa pokožky 1x denně. Přípravek může být nanesen i na obličej, ale neměl by se dostat do očí. Gel je vhodné nanášet na omytou a osušenou kůži, ideální doba je večer před ulehnutím.

 

Nevýhody: Epiduo obvykle nezpůsobuje žádné nežádoucí účinky, nelze nicméně vyloučit vznik místní kožní reakce na účinné látky (zarudnutí, svědění, pálení kůže).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů