Entonox patří mezi velmi specifické léky proti bolesti a kromě se jedná o sedativum. Účinnou složkou přípravku je směs oxidu dusného a kyslíku.

Princip: Oxid dusný (tzv. „rajský plyn“) se při vdechování rychle vstřebává do organizmu, působí na centrální nervový systém, tlumí pocity bolesti, způsobuje veselost a uklidnění, které přechází do lehké sedace. Účinky se objevují velmi rychle po inhalaci a po jejím ukončení zase velmi rychle vymizí (do několika minut). Velkou výhodou je, že pacient je stále při vědomí a nemusí být sledován anesteziologem.


Využití: Entonox se může podávat ke krátkodobému zmírnění bolestí. Typickou indikací jsou různé časově omezené lékařské zákroky a vyšetření, které mohou být vnímány bolestivě a nepříjemně. Může se jednat například o kolonoskopické vyšetření, či různé zákroky prováděné dětem (děti snáší i bolesti o malé intenzitě výrazně hůř než dospělí).


Podávání: Entonox je inhalační plyn bez barvy a zápachu, který se vdechuje pomocí obličejové masky. Inhalace by měla trvat po dobu trvání bolestivého zákroku a může být ukončena krátce po jeho skončení.


Nevýhody: Entonox může způsobit nevolnost, zvracení, motání hlavy a někdy příliš silnou euforii. Většina nežádoucích účinků nicméně po ukončení inhalace poměrně rychle vymizí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů