Enstilar je lék, který je bývá předepisovaný kožními lékaři. Účinnou složkou léku je sloučenina kalcipotriol a betamethason (přesněji betamethason-dipropionát).

 

Princip: Kalcipotriol je syntetický derivát vitaminu D. Byl zjištěn jeho efekt proti lupénce, ale mechanizmus účinku není zcela přesně známý. Betamethason patří mezi kortikosteroidy a při aplikaci na pokožku tlumí místní zánětlivé procesy.

 

Využití: Enstilar je předepisován k léčbě určitých forem lupénky, což je chronické kožní autoimunitní onemocnění.

 

Podávání: Enstilar smí být užíván pouze dle přesného doporučení kožního lékaře. Preparát se vyrábí v podobě kožní pěny, který se 1x nanáší ze speciálního dávkovače na postiženou kůži a následně se do ní vmasíruje. Pěna by neměla přijít do kontaktu s očima a po vmasírování pěny do kůže je doporučeno umýt si ruce. Přesný návod k aplikaci podá předepisující lékař. Léčbu je doporučené provádět po cca 4 týdny.

 

Nevýhody: Enstilar může při dlouhodobějším podávání poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko kožních infekcí. Pokud je lék aplikován po delší dobu na velké kožní plochy, může jeho vstřebávání do organizmu způsobit vznik celkových nežádoucích účinků, které si můžete přečíst v textu o kortikoidech. Přítomnost kalcipotriolu může ovlivnit metabolizmus vápníku a způsobit hyperkalcémii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů