Enhancin patří mezi běžně používaná antibiotika ze skupiny aminopenicilinů, mezi jeho účinné sloučeniny patří amoxicilin a kyselina klavulanová.
 
Princip: Amoxicilin zjednodušeně řečeno narušuje metabolizmus buněčné stěny bakterií, která je nutná pro jejich přežití, a tím je hubí. Řada bakterií si proti amoxicilinu vypěstovala rezistenci a jsou schopny ho štěpit pomocí bakteriálního enzymu beta-laktamáza. Z toho důvodu se k amoxicilinu přidává kyselina klavulanová, která beta-laktamázu zablokuje a tím antibiotikum chrání.
 
 
Využití: Vzhledem k širokému spektru účinku můžeme podat preparát Enhancin pacientům s celou řadou běžných bakteriálních infekcí, výborný je efekt na bakterie ze skupiny streptokoků. Hodí se například na infekce horních cest dýchacích včetně zánětů dutin a zánětů středního ucha, zápaly plic, močové infekce a některé ortopedické infekce. V mnoha případech se s úspěchem využívá do různých kombinací s jinými antibiotiky, například v léčbě žaludečního zánětu vyvolaného bakterií Helicobacter Pylori.
 
 
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Enhancin se vyrábí v podobě tablet o síle 875/125 miligramů (875 miligramů amoxicilinu a 125 miligramů kyseliny klavulanové), což je dohromady 1 gram. Obvyklou dávkou pro dospělého člověka je 1 tableta podávaná každých 12 hodin po 7-10 dnů.
 
 
Nevýhody: Nežádoucím účinkům antibiotik byl věnován zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Speciálně u antibiotik obsahujících amoxicilin byla pozorována červená vyrážka, pokud byly omylem podány nemocným s infekční mononukleózou. Ta je příznaky podobná angíně, ale jde o virózu, na kterou antibiotika neúčinkují.
 
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů