Emend je lék proti zvracení (antiemetikum), který je předpisován u některých forem chemoterapie a před operačními zákroky. Jeho účinnou složkou je sloučenina aprepitant.
 
Princip: Aprepitant je sloučenina, která blokuje účinek tzv. lidské substance P. Díky tomu dochází k výraznému snížení nevolnosti a pocitu na zvracení.
 
 
Využití: Emend je indikován v rámci některých forem chemoterapie, u kterých se ví, že způsobují silnou nevolnost. Preventivní užívání léku tyto nepříjemné pocity výrazně zmírňuje a snižuje frekvenci zvracení. Před chemoterapiemi se obvykle Emend užívá v kombinační léčbě s dalšími antiemetiky. Kromě toho může být lék podán před operačními zákroky jako prevence nevolnosti po anestezii (uspání).
 
 
Podávání: Emend se vyrábí ve formě tobolek o síle 40-165 miligramů. Lék smí být užit pouze dle doporučení lékaře a přesná dávka je značně individuální. Existují různé dávkovací režimy, které obvykle spočívají v užití jedné tablety před provedením plánované chemoterapie nebo před operační anestezií.
 
 
Nevýhody: Emend může někdy způsobit bolesti hlavy, zácpu a různé další trávicí obtíže, které jsou nicméně mnohem méně závažné než obtíže při chemoterapii.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů