EllaOne je prostředkem tzv. nouzové antikoncepce. Jedná se o lék užívaný po nechráněném pohlavním styku, po kterém by mohlo dojít k nechtěnému otěhotnění. Účinnou složkou přípravku je sloučenina ulipristal-acetát.

 

Princip: Ulipristal-acetát je synteticky vyráběný modulátor progesteronového receptoru, váže se na progesteronové receptory. Díky tomu narušuje proces ovulace (zpomaluje uvolnění vajíčka z vaječníku) a brání tak oplození vajíčka spermiemi.

 

Využití: EllaOne se používá po nechráněném pohlavním styku jako nouzové řešení k zabránění otěhotnění. Nejde v pravém smyslu o potratovou pilulku, protože pokud již k otěhotnění došlo, preparát jej nepřeruší.

 

Podávání: EllaOne má v 1 balení jedinou tabletku o síle 30 miligramů, která by se měla užít do 5 dnů (120 hodin) od nechráněného pohlavního styku. Čím dříve po styku je spolknuta, tím větší je šance na zabránění otěhotnění.

 

Nevýhody: EllaOne může vyvolat řadu nežádoucích účinků. Patří mezi ně bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, bolesti v podbřišku, pocity napětí a bolesti prsů. Efektivita léku není stoprocentní a otěhotnění nemusí zabránit. Doba uběhlá mezi souloží a užitím tabletky snižuje šanci na žádoucí účinek.

Vzhledem k nežádoucím účinkům je samozřejmě lepší zabránit nutnosti užití léku pravidelným užíváním hormonální antikoncepce a větší zodpovědností v sexuálním životě. Nutné je mít na vědomí, že přípravky tohoto typu podobně jako klasická hormonální antikoncepce nechrání ženu před pohlavními chorobami.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů