Elenium je lék, který patří mezi léky proti úzkosti (anxiolytika). Jeho účinnou složkou je sloučenina chlordiazepoxid.

 

Princip: Chlordiazepoxid patří do skupiny benzodiazepinů. Účinkuje na centrální nervový systém, kde ovlivňuje systém neuromediátorů (sloučeniny přenášející signály mezi nervovými buňkami) a tím působí na psychiku. Chlordiazepoxid zklidňuje, lehce uspává a uvolňuje svalstvo.

 

Využití: Elenium lze použít při léčbě akutních úzkostných stavů, které působí dotyčnému obtíže. Vzhledem k tlumivým účinkům lze podat Elenium i ke krátkodobé léčbě nespavosti.

 

Podávání: Elenium se vyrábí v podobě tablet o síle 10 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta při úzkosti s maximální dávkou 3 tablet denně. Přípravek by se pro svou návykovost neměl užívat dlouhodobě a neměl by být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Elenium způsobuje ospalost a celkový útlum, u starších lidí se může objevit zmatenost. Lék se při dlouhodobém užívání může stát návykovým a při náhlém vysazení se pak objeví abstinenční příznaky. Řada uživatelů si stěžuje na únavu, bolesti hlavy, sucho v ústech, trávicí obtíže, pokles libida, motání hlavy, zvýšení tělesné hmotnosti a svalovou slabost. Kombinace s alkoholem se důrazně nedoporučuje.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů