Ebrantil patří mezi léky na vysoký tlak. Není až tak často předepisován, ale v kombinacích s jinými léky jej přesto občas nacházíme. Účinnou látkou je sloučenina urapidil.

 

Princip: Urapidil působí na krevní cévy a na centrální nervový systém (proto se Ebrantil řadí mezi tzv. centrálně působící antihypertenziva). Tento kombinovaný účinek má efekt na roztažení krevních cév a pokles krevního tlaku.

 

Využití: Ebrantil podáváme v tabletové formě jako pomocný lék na vysoký tlak. Hodí se do kombinace s jinými léky, pokud je jejich efekt nedostatečný, většinou jej však nenasazujeme jako lék první volby. Pokud potřebujeme tlak velmi rychle snížit, pak můžeme podat Ebrantil v injekční formě.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, většinou se podávají dvě tablety o síle 30-60 miligramů denně. Existují i injekční formy léku pro nitrožilní podání v rychlé infuzi nebo pomocí nitrožilní pumpy pro kontinuální aplikaci.

 

Nevýhody: Ebrantil může vyvolat nežádoucí účinky, jako je pocit sucha v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, únavu a ospalost apod. Podobně jako ostatní antihypertenziva může i Ebrantil způsobit příliš velký pokles tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů