Duomox patří mezi běžně používaná antibiotika ze skupiny aminopenicilinů, jeho účinnou látkou je sloučenina amoxicilin.

 

Princip: Amoxicilin zjednodušeně řečeno narušuje metabolizmus buněčné stěny bakterií, která je nutná pro jejich přežití, a tím je hubí. Velmi účinný je zejména proti bakteriím ze skupiny streptokoků.

 

Využití: Vzhledem k širokému spektru účinku podáváme Duomox pacientům s celou řadou běžných bakteriálních infekcí, výborný je efekt na bakterie ze skupiny streptokoků. Hodí se například na infekce horních cest dýchacích včetně zánětů dutin a zánětů středního ucha, zápaly plic a močové infekce. V mnoha případech se s úspěchem využívá do kombinací s jinými antibiotiky, například v léčbě žaludečního zánětu vyvolaného bakterií Helicobacter Pylori.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, dospělým se Duomox v tabletové formě většinou předepisuje v dávce 1 gramu každých 12 hodin a průměrná užívací doba se pohybuje okolo týdne. Antibiotika v žádném případě nesmí být užívána bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Nežádoucím účinkům antibiotik byl věnován zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Speciálně u antibiotik obsahujících amoxicilin byla pozorována červená vyrážka, pokud byly omylem podány nemocným s infekční mononukleózou. Ta je příznaky podobná angíně, ale jde o virózu, na kterou antibiotika neúčinkují.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů