Dulodet je lék, který patří do skupiny antidepresiv. Jeho účinnou látkou je sloučenina duloxetin.

 

Princip: Duloxetin ovlivňuje neuromediátory v mozku. Neuromediátory jsou látky, které pomáhají přenášet vzruchy mezi neurony a řada psychiatrických nemocí je do značné míry daná jejich nerovnováhou, které se pomocí antidepresiv snažíme vychýlit do přijatelných mezí. Duloxetin ovlivňuje zejména zpětné vychytávání serotoninu a noradrenalinu, a proto patří mezi tzv. SNRI antidepresiva (Serotonine and Norepinephrine Reuptake Inhibitors).

 

Využití: Dulodet má využití v psychiatrii, kdy se předepisuje u depresivních stavů a u úzkostných poruch. Preparát má dokonce i tlumivý účinek na bolesti končetin vznikající při diabetické polyneuropatii (poškození nervů chronickou cukrovkou).

 

Dávkování: Dulodet se vyrábí v podobě tobolek o  síle 30 a 60 miligramů. Lék smí být užíván pouze podle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Běžná dávka záleží na konkrétním pacientovi a indikaci, nicméně průměrná dávka dospělého člověka se pohybuje okolo 60 miligramů denně a celková denní dávka by neměla překročit 120 miligramů. Účinky se obvykle objeví až po 2-3 týdnech užívání, což je však typické pro drtivou většinu antidepresiv.

 

Nevýhody: Při užívání preparátu Dulodet se mohou objevit různé nežádoucí účinky podobně jako u jiných antidepresiv (doporučuji příslušný článek), ale jsou méně často popisovány pocity ospalosti a útlumu. Relativně často se objevují bolesti a motání hlavy, nervozita, poruchy spánku, pocit sucha v ústech, nevolnost, bušení srdce, snížení libida, rozmazané vidění (s rozšířením zornic) a trávicí obtíže. U uživatelů se může zvýšit nitrooční tlak a mohou se zhoršit projevy již přítomného zeleného zákalu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů