Doxycyclin AL [Doxiciklin] je lék, který patří mezi antibiotika ze skupiny tetracyklinů. Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina doxycyklin.

 

Princip: Doxycyklin narušuje schopnost bakteriálních buněk tvořit své bílkoviny, tím blokuje jejich schopnost se množit a tak usnadňuje jejich likvidaci imunitním systémem.

 

Využití: Doxycyclin AL lze užít například k léčbě chlamydiových infekcí, těžších forem akné a Lymské boreliózy. Kromě toho lze podávat i u řady dalších běžnějších infekcí, pokud jiná běžnější antibiotika nejde použít. Celosvětově je významný i účinek tetracyklinů proti bakterii moru.

 

Podávání: Záleží na doporučení lékaře, obvyklá dávka Doxycyclinu AL u dospělých lidí se pohybuje kolem 1-2 tabletek denně. Existuje i forma prepatáru Doxycyclin AL Comp, která navíc obsahuje látku ambroxol (sloučenina na odkašlávání hlenů).

 

Nevýhody: Obecný text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Speciálně u tetracyklinů existuje riziko poškození růstových plotének kostí u dětí, což může mít za následek poruchy růstu kostí. Z toho důvodu by neměl být podáván těhotným a kojícím ženám a dětem do osmi let věku. Před a po užití tablety preparátu by člověk neměl pít mléko a užívat přípravky s vápníkem, protože prudce snižují vstřebání antibiotika z trávicího traktu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů