Dormicum [Dormikum] je lék, který patří do skupiny benzodiazepinů. Jeho účinnou látkou je sloučenina midazolam.

 

Princip: Midazolam účinkuje na centrální nervový systém a posilují vliv neurotransmiteru GABA (kyselina gama-aminomáselná). Neurotransmitery jsou sloučeniny, které přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami, GABA má v celkovém důsledku tlumivý vliv na mozek.

 

Využití: Dormicum můžeme předepsat ke krátkodobé léčbě nespavosti. Kromě toho se podává jako tzv. premedikace k uklidnění pacientů před různými vyšetřovacími a léčebnými zákroky (například gastroskopie, kolonoskopie, chirurgické operace apod.). Z tohoto hlediska je důležité i potlačení nepříjemných vzpomínek na vlastní zákrok. Nitrožilně by šlo podat lék i při akutním epileptickém záchvatu.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Běžná jednorázová dávka u dospělého člověka se pohybuje v síle tablety 7-15 miligramů. Kromě tablet existuje lék i v podobě injekčního roztoku. Ten je ideální k premedikaci, v tom případě je běžná dávka 2,5-5 miligramů léku nitrožilně.

 

Nevýhody: Předávkování může způsobit poruchu vědomí s narušením dechového centra a ohrožením života. Lék by v žádném případě neměl být kombinován s alkoholem. Při dlouhodobějším užívání tablet by neměl být lék náhle vysazen, jinak se může objevit nepříjemná nespavost. Pravidelné užívání benzodiazepinů způsobuje závislost, po jejich vysazení se objeví abstinenční příznaky, jako je bolest hlavy, bolest svalů, úzkost, bušení srdce a neklid.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů