Dopegyt je velmi zajímavý lék, který se řadí mezi léky na vysoký krevní tlak. V medikaci většiny pacientů ho nenajdeme, přesto však má svou nezastupitelnou úlohu, o níž si povíme níže. Účinnou složkou léku je sloučenina metyldopa.

 

Princip: Metyldopa působí na centrální nervový systém, rozšiřuje krevní cévy a snižuje tak krevní tlak.

 

Využití: Dopegyt se používá jako lék na vysoký tlak. Jeho hlavní výhodou je možnost podávání v těhotenství, což je u většiny jinak výborných léků na tlak zakázáno (ACE-Inhibitory, sartany aj.). Léčba tlaku v těhotenství je tak hlavní indikací podávání Dopegytu.

 

Podávání: Závisí na doporučení předepisujícího lékaře, které je nutno přesně dodržovat. Dopegyt se vyrábí v podobě tablet o síle 250 mg, obvykle se začíná 2-3 tabletami denně a tato dávka se postupně navyšuje. Celková denní dávka pro dospělého člověka by neměla překročit 2000 mg.

 

Nevýhody: Dopegyt může mít některé nežádoucí účinky na centrální nervový systém, což se projevuje změnami nálady, ospalostí a bolestmi hlavy. Někdy najdeme zvýšení jaterních testů a vzácným nežádoucím účinkem je rozpad červených krvinek, který může být doprovázen vznikem žloutenky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů