Dipidolor je lék s úspěchem využívaný u silnějších bolestí a jeho účinnou složkou je sloučenina piritramid.

 

Princip: Piritramid je opiát, působí na centrální nervový systém a účinně tlumí pocit bolesti (účinek je srovnatelný s morfinem) díky zvýšení prahu vnímání bolestivých podnětů.

 

Využití: Dipidolor využijeme v léčbě bolestí, které jsou silnější a pro pacienta nepříjemné. Příkladem jsou některá pokročilá nádorová onemocnění nebo těžké a jinak neřešitelné ortopedické a pooperační bolesti.

 

Podávání: Dipidolor se vyrábí ve formě vodného roztoku k injekční aplikaci o síle 7,5 miligramů na mililitr. Běžná dávka pro dospělého člověka je 15 miligramů při akutní bolesti. Preparát se obvykle podává v podobě podkožní, nebo nitrosvalové injekce. Aplikace preparátu bez doporučení lékaře je zakázána.

 

Nevýhody: Dipidolor může zpomalovat pohyby střev a tím způsobit zácpu a nevolnost se zvracením, dále může dojít ke zhoršené pohyblivosti svaloviny močových cest s rozvojem poruchy odtoku moči. Zorničky pravidelných uživatelů léku bývají zúžené a objevuje se u nich sucho v ústech a bolesti hlavy. Dále bývá přítomna ospalost a celkový útlum, při předávkování hrozí ztráta vědomí s těžkým útlumem dechového centra, který může člověka usmrtit. Jakožto opiát je lék při dlouhodobějším užívání návykový. Kombinace s alkoholem se v žádném případě nedoporučuje!

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů